За прикладом CDC. Як держава збирається протидіяти епідеміям

16 сентября 2020 г., 20:44:00   1214   0

За прикладом CDC. Як держава збирається протидіяти епідеміям


Україна зустріла пандемію коронавірусу, не маючи державного органу, який би займався санітарно-епідеміологічним контролем та біологічною безпекою країни. Сьогодні вже цілком очевидно, що країні потрібна служба, яка б системно та професійно займалась аналізом розповсюдження небезпечних хвороб, розробкою комплексу заходів з протидії епідеміям.


З 2017 року функції санітарно-епідеміологічного контролю розподілені між МОЗом, Держпраці та Держпродспоживслужбою (наприклад, перевіркою дотримання карантинних обмежень займаються інспектори Держпродспоживслужби). При міністерстві створений Центр громадських захворювань (ЦГЗ), на який покладено функції профілактики хвороб, пише у своєму блозі Голова Комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.


Але досвід інших країн свідчить, що біологічною безпекою має опікуватись окрема структура, яка б спеціалізувалась винятково на аналізі та розробці заходів з профілактики не лише коронавірусу, але й туберкульозу, кору та інших суспільно небезпечних інфекційних захворювань.


Читайте також: Вакцина не покладе край пандемії: у ВООЗ окреслили невтішний прогноз


Проаналізувавши системи інфекційного контролю, які існують у світі, ми пропонуємо створити нову службу за зразком американської CDC. До речі, частково її функції вже виконують Центри громадського здоров’я.


Як працює CDC


CDC – це центри з контролю та профілактики захворювань (Centers for Disease Control and Prevention). Перший центр був створений в 1946 році в Атланті для боротьби з малярією. Під час Другої світової війни військові бази з’являлися в ареалах проживання комарів. Завдяки обробки місць скупчення комах вдалось взяти ситуацію з розповсюдженням малярії під контроль.


Згодом CDC розширив спектр своєї діяльності на інші захворювання, включаючи тиф, дизентерію, сказ і чуму. Зараз ця організація має 10 тисяч співробітників, а її бюджет складає – понад $7 млрд.


CDC складається з підрозділів, які розробляють заходи щодо профілактики хвороб. Кожен інститут займається окремим напрямком. Наприклад, інститут з профілактики туберкульозу вивчає лише питання, пов’язані з цією хворобою. Підрозділи CDC аналізують статистику, проводять наукову діяльність, розробляють програми громадського здоров’я, інформують людей, як протидіяти інфекційним загрозам. Також в CDC працює центральна лабораторія, яка співпрацює з органами управління охорони здоров’я у кожному штаті.


Минулого року в усьому світі спостерігався спалах кору. В США захворіли більше тисячі людей. Значною мірою це пов’язано з рухом проти вакцинації, який набирає обертів у Сполучених Штатах: з 2010 по 2017 рік у країні значний відсоток дітей не був вакцинований від цієї хвороби. Зараз рівень імунізації в деяких штатах складає лише 71%. Найбільша кількість хворих на кір (700 людей) зафіксували в ортодоксальних єврейських громадах Брукліну, де люди через релігійні переконання відмовляються від щеплення.


Читайте також: Карантин в Україні: безпека чи гра в популізм?


В Італії та Німеччині в межах боротьби з епідемією заборонили приймати до школи дітей, яким не зробили щеплення, їх батьків штрафували на 500 євро. CDC обрала інший шлях боротьби з розповсюдженням хвороби. Фахівці служби виявили, що найбільша небезпека йде від мандрівників, які повернулися з Ізраїлю, України та Філіппін. Тому вирішили контролювати тих, хто повертається з цих країн. Крім того, CDC випустив рекомендації щодо вакцинації окремих груп населення (тих, що в групі ризику). Як результат, загрози епідемії кору в країні вже немає, розповсюдження хвороби взято під контроль. Для порівняння: у нашій країні за минулий рік захворіли на кір близько 60 тисяч людей.


Також минулого року понад 30 людей в різних регіонах США захворіли на кампілобактеріоз. З них чотири людини було госпіталізовано з симптомами діарея, висока температура та шлункові кольки. CDC провело розслідування: лабораторні та епідеміологічні дані свідчили, що за тиждень до захворювання 98% пацієнтів мали контакт з цуценятами, які продаються через відому мережу магазинів. Інфекція вірогідно передалась тваринам через їжу, а ті, хто контактували з тваринами – недостатньо ретельно помили руки.


У CDC рекомендують при купівлі цуценяти одразу здати аналізи у ветеринарній клініці. А в очікуванні результатів при контакті з твариною вдягати рукавички та ретельно мити руки.


У США також успішно працює державна програма з профілактики ВІЛ-СНІДу, розроблена спеціалістами CDC. За 10 років кількість інфікованих по країні знизилась на 30%.


Важливо зазначити, що програму протиепідеміологічних заходів розробляє CDC, а реалізують її відповідні державні установи. Також CDC не займається перевірками чи інспекціями. І, звісно, не видає довідок і не погоджує документів.


Цікавим є досвід інших країн, які також використали модель CDC. Для прикладу візьмемо Грузію. В цій країні функції санітарно-епідеміологічного контролю розподілені між Центрами громадського здоров’я та службою харчової безпеки. Центри громадського здоров’я не займаються інспектуванням закладів харчування, вони є інтелектуальними підрозділами, що розробляють програми та стратегічні рішення. ЦГЗ встановлює санітарно-гігієнічні стандарти як для лікувальних установ, так і для навчальних закладів. Його рекомендації не є обов’язковими, проте більшість громадян розуміє, що їх необхідно дотримуватись.


Чому CDC не зупинила коронавірус


Називаючи модель американської CDC однією з найкращих в світі, варто визнати, що і найкращі іноді помиляються. США досі залишаються лідером серед інших країн за темпами розповсюдження СOVID-19. У країні загалом зафіксовано 6,3 млн інфікованих та понад 190 тисяч людей померло. Міжнародні експерти вважають, що однією з причин таких наслідків для країни є запізніла реакція CDC. Хоча водночас й відзначають об’єктивні фактори, що впливають на розповсюдження вірусу.


Читайте також: У МОЗ розповіли, які категорії українців в першу чергу отримають вакцину від COVID-19


США – одна з найбільш динамічних країн світу. За один день громадянин може побувати у п’яти аеропортах країни, перебуваючи у робочому відрядженні. Американці багато подорожують й по всьому світу, а країна завжди була відкрита для громадян інших країн. З початку пандемії до США з Китаю прилетіло 400 тисяч осіб, яких не перевіряли на СOVID-19, а потім – робили тестування вибірково.


Потрібно відзначити, що весь світ не був готовий до епідемії СOVID-19. Так само і США. І головною причиною, на мою думку, є не відсутність фахівців чи відповідних служб, а неправильна чи запізніла оцінка ситуації з боку політичного керівництва країн. Попередження про небезпеку банально ігнорувались.


Як сформувати CDC в Україні


Ядро нової служби фактично створене: при МОЗ існує Центр громадського здоров’я, який ситуативно займається боротьбою з розповсюдженнями коронавірусної хвороби. Та для ефективної роботи ЦГЗ необхідна дієва структура - розгалужена регіональна мережа підрозділів, які зможуть обробляти великий обсяг інформації, проводити дослідження та приймати рішення із запровадження протиепідеміологічних заходів. Для цього необхідно змінити статус ЦГЗ – з державного підприємства на орган державної влади.


На жаль, у нас немає часу на створення служби «з нуля»: формування регіональних структур, створення лабораторій, набір та підготовка фахівців - це принаймні рік часу. Тому Кабмін вивчає можливість реорганізації однієї з існуючих державних структур. Головна вимога – вона повинна мати штат співробітників з необхідним досвідом та мережу лабораторних центрів у кожному регіоні.


Законопроєкт щодо створення служби вже внесений до календарного плану сесії парламенту. Тож ми зараз разом із головним санітарним лікарем Віктором Ляшком завершуємо розробку документу. В стислі терміни ми маємо подати його до Верховної Ради та створити службу, яка опікуватиметься біологічної безпекою держави.


Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Источник: Все новости от

Читайте еще

Популярные новости

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

Наши опросы
Как вы попали на наш сайт?







Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте