Піраміда Ходжі: що розповість про албанців мавзолей комуністичного диктатора

27 сентября 2019 г., 19:09:00   1066   0

Декомунізація по-албанськи. ФОТО


Християнство прийшло в Албанію дуже рано, ще в часи Римської імперії. Пізніше ближчий до Константинополя південь країни опинився переважно під впливом православ’я, а північ – католицизму. Але християнство в Албанії, особливо в гірських поселеннях, співіснувало й перепліталося з народними віруваннями, древнім поганством, воно ніколи не було тут надто сильним.


Тож коли прийшли османи, їм не склало труднощів розпочати ісламізацію. І багато албанців – перш за все із практичних міркувань, але й через те, що їхня віра в християнського Бога не була глибокою – присягнули на вірність Аллахові. Що не завадило цьому народові дати світові один із символів сучасного католицизму – Мати Терезу, яка була хоч і народженою у Скоп’є, але албанкою.


Є в албанській столиці Тірані надзвичайно цікава будівля – мавзолей комуністичного диктатора Енвера Ходжі. Тобто не сам мавзолей, бо це скромна бетонно-скляна пірамідка, а ставлення до нього албанців. Коли помер Ходжа, люди ненавиділи його – за ізоляцію, репресії та бідність, що межувала з голодом. Тому після падіння комунізму його мавзолей перетворився на смітник і туалет у центрі міста. Він досі десь такий вигляд і має – із розбитими шибками й обписаний графіті. Навколо збираються безхатьки, підлітки, які тут ховаються з першими сигаретами, й пияки. Це місце також облюбували бездомні пси, яких в Албанії безліч.


Читайте також: Наші козаки на сербських берегах: Михайло Рамач і його Дунай


В історії цієї піраміди можна розгледіти символічне значення. Отож? після смерті Ходжі родина диктатора й партійна верхівка хотіли поховати його в мавзолеї, але мавзолей іще треба було збудувати, тож ідею відклали в часі. Крім того, албанські народні вірування змушували пересічних людей украй вороже ставитися до муміфікації: непохований труп лютого диктатора (як він пасує столиці з назвою Тірана!) перетворювався в масовій свідомості на образ безсмертного вампіра. Щоб уникнути таких асоціацій, партія пишно й із почестями таки поховала свого кривавого лідера в землю, на елітному кладовищі.


Але мавзолей також збудували й відкрили через три роки – щоправда, без тіла Ходжі, а просто як музей. Фейковий  мавзолей і середньовічні забобони, як і бажання все це хитро поєднати, досить красномовно ілюструють менталітет албанців. О Албаніє!


Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Источник: Все новости от

Читайте еще

Популярные новости

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

Наши опросы
Как вы попали на наш сайт?







Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте