Очікуване фіаско в Москві: Росія нагадала ЄС про свою "конструктивність"

08 февраля 2021 г., 21:44:00   790   0


Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель під час спільної пресконференції з міністром закордонних справ Росії. Москва, 5 лютого 2021 року


Уже сам факт поїздки очільника європейської дипломатії Жозепа Борреля до російської столиці спостерігачі сприймали як справжню політичну сенсацію. Європейські чиновники такого рівня не відвідували Москву ось уже чотири роки, і ця відсутність контактів однозначно вказувала на значне охолодження відносин між ЄС і Росією після анексії Криму та початку війни на Донбасі


Про це для "Радіо Свободи" пише Віталій Портников, повідомляє UAINFO.org.


Але й зараз Боррель вирушив у Москву не з добра. Приводом для його візиту стало затримання російського опозиціонера Олексія Навального й репресії проти мирних демонстрантів. Напередодні візиту Боррель назвав події у РФ "нижньою точкою" для взаємин між Євросоюзу й Росії.


У статті, опубліковані у день Боррелевого відльоту до Москви, дипломат зазначав, що "відносини між ЄС і РФ погіршуються за останнє десятиліття, й особливо після незаконної анексії Росією Криму та Севастополя 2014 року вони характеризувалися відсутністю довіри". "Отруєння Олексія Навального, його арешт і подальше засудження, а також арешт тисяч демонстрантів за останні дні є болючим нагадуванням про скорочення простору для опозиції, громадянського суспільства й незалежних голосів у країні. Дії Росії в останні роки не відповідають її зобов'язанням ані як членкині Ради Європи, ані як держави – учасниці ОБСЄ".


Читайте також: Із політичною шпаною не домовляються – Портников


І тим не менш Боррель вирішив спробувати – бодай уже для того, щоб у країн ЄС було чітке розуміння того, як діяти в майбутньому, чи здатні у Кремлі прислухатися до критики та зробити з неї висновки, чи доведеться посилювати санкційну політику. Що є тим паче важливим на тлі тієї позиції щодо дій Москви, яку займає нова американська адміністрація.


Навіть у самому ЄС Боррелеву спробу сприйняли однозначно. Міністр закордонних справ Польщі Збіґнев Рау порадив очільникові європейської дипломатії перед поїздкою до Москви відвідати Київ, обговорити дії з подолання наслідків російської агресії. І Боррель дійсно провів телефонну розмову з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою – ця бесіда продемонструвала солідарність Києва та Брюсселя.


У Росії Боррелеву тактовність явно не оцінили


Але в російській столиці Боррелеву тактовність відверто не оцінили. Уже спільна пресконференція голови європейської дипломатії та міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова показали, що в Москві хочуть використати Боррелів приїзд для того, щоби продемонструвати правильність російської позиції та недолугість позиції європейців.



Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель (ліворуч) і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Москва, 5 лютого 2021 року


Читайте також: "Доведеться робити висновки": головний дипломат ЄС визнав провал свого візиту до Москви


Лавров не йшов від обговорення гострих тем. Він торкнувся й української проблематики, і затримання й отруєння Навального, і репресій силовиків. Але – тільки для того, аби підкреслити: Росія не збирається прислухатися до критики. Це Україна не хоче виконувати Мінські угоди. Це Навальний хоче боротися проти власної країни. Це демонстранти нападають на поліціянтів. І реакцію "гуманної" російської поліції навіть і порівнювати не можна з тим, як діють правоохоронці у країнах Заходу.


Про те, що якраз у день Боррелевого перебування в Москві російське зовнішньополітичне відомство ухвалило рішення вислати з Росії трьох дипломатів країн Євросоюзу (нібито за участь в акціях опозиції), я навіть і не згадую. Хоча це найкращий доказ російської "конструктивності" – кращий за тисячу слів.


Не знаю, що очікував почути від свого російського колеги Боррель. Можливо, він не мав жодних ілюзій. А проте дипломат сподівався, що така відверта розмова допоможе з "багатоаспектним підходом" у відносинах між ЄС і Росією, про який він говорив напередодні візиту. Цей підхід, за Боррелевими словами, "містить вибіркову взаємодію з питань, що відповідають інтересам ЄС, а також установлення контактів із російським громадянським суспільством і його підтримку".


Питання тільки в тому, чи є можливою така взаємодія, якщо немає порозуміння з фундаментальних ціннісних питань, і яким може бути діалог із громадянським суспільством, якщо його представники сидять по тюрмах і колоніях?


Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Источник: Все новости от

Читайте еще

Популярные новости

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

Наши опросы
Как вы попали на наш сайт?







Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте