Хроніка короля футуропрерій: 115 років тому народився Гео Шкурупій

27 апреля 2018 г., 17:00:00   1069   0

Ярина Цимбал


Коли настав час віддавати Жору в гімназію, Шкурупії перебралися до Києва. Звісно, синові залізничника не світила Перша київська чоловіча гімназія, де вчилися діти дворян, і він пішов у "різночинську" другу. Із гімназійних часів і до кінця життя дружив з Олексієм Шимковим – матемаляром Оле Шимковим, який збирався засобами джіуфарбджитсу покласти на лопатки всіх художників світу.


Із гімназії Жора Шкурупій потрапив у редакцію газети "Більшовик", яку тоді редагував Сергій Пилипенко. Через газету він і прийшов у літературу: в редакції познайомився з Валер’яном Поліщуком і пристав до його групи "Гроно". Серед тогочасних літераторів він був наймолодшим – йому щойно виповнилося 17 років.


Свої перші публікації Шкурупій підписував як Георгій, але шлях до Гео був неминучим. Восени 1921 року до Києва приїхав Михайль Семенко, і світ перекинувся догори дригом, а юний Жора став футуристом.


Це був безмежно талановитий юнак, Семенко підтримував його в усьому, а Гео так само беззастережно прийняв футуризм.


У 1922 році вийшла його перша збірка "Психетози", на якій гордо стояло "Король футуропрерій" і "вітрина третя". Це була перша книжка самопального футуристського видавництва Golfstrom, перше видання Асоціації панфутуристів. Реклама пропонувала "слова залізні й фарфорові келихами й танками виробництва Гео Шкурупія оптом і нарізно" в найбільших містах світу і застерігала: "Бережіться підробок!".


Читайте також: Страшна історія урочища Сандармох


За три роки вийшло три збірки віршів. У 1925-му Шкурупій видав дві збірки прози – "Переможець дракона" і "Пригоди машиніста Хорна". Професор-літературознавець Олександр Білецький назвав Шкурупія вундеркіндом української літератури. Йому було 22 роки.


Далі було багато. Розкол Аспанфуту і переїзд до Харкова слідом за Семенком, робота в недовговічному "Журналі для всіх", у редакції урядової газети і повернення до Києва через "квартирне питання".


Дружба-нерозлийвода з Миколою Бажаном.


ВАПЛІТЕ в Харкові. Збірник памфлетів "Бумеранг" у Києві. "Зустріч на перехресній станції". Скандал і розрив із ваплітянами. Зухвалий відкритий лист у газеті "Комуніст" і народження "Нової генерації".


Шкурупій координує діяльність київських футуристів, залучає творчу молодь, працює з письменниками й художниками.


Робота у Всеукраїнському кінофотоуправлінні редактором і сценаристом.


"Двері в день" (1929) – перший експериментальний роман в українській літературі.


"Авангард – альманах митців нової генерації". Гео редактор, автор, натхненник.


Поїздка на Далекий Схід і в Монголію.


За цей час вийшло три його поетичні книжки, сім збірок прози і три романи.


20 квітня 1934 року Гео Шкурупію виповнився 31 рік. Роботи не було. Він працював інструктором організаційного відділу в Київському облвиконкомі, у травні звільнився за власним бажанням. У листопаді вдалося влаштуватися редактором відділу "Завойовники світу" в Радіокомітеті. 3 грудня 1934 року його арештували.


Читайте також: Щоб їм усім усміхалися квіти: коли на могилах – недіткнений сніг


1 березня 1956 року Варвара Іванівна Шкурупій написала листа:


Центральный Комитет КПСС
тов. Н. С. Хрущову


Глубокоуважаемый Никита Сергеевич!
Обращаюсь к Вам со следующей просьбой: в 1934 г. 3 декабря в г. Киеве был арестован мой муж Шкурупий Георгий Данилович 1903-го года рождения. 27 апреля 1935 г. был осужден военным трибуналом на 10 лет ИТЛ.


До сентября 1937 г. я имела с ним переписку. Последнее место его пребывания – Кемь (Кремль). Больше известий о нем не получала, несмотря на мои неоднократные запросы.
Убедительно прошу помочь пересмотреть его дело и сообщить место его пребывания.
Прилагаю копию приговора.


Короля футуропрерій розстріляли 8 грудня 1937 року в Сандармоху. Йому було 34 роки.


8 лютого 2018 року Верховна Рада України ухвалила постанову "Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році". Там немає Гео Шкурупія. Знаєте чому? Ювілей – це коли дата закінчується на нуль, а не на п’ять.


Днями мені сказали, що в Гео Шкурупія залишилася тільки я. Я так не вважаю.


У Києві є будинок, де жив Гео Шкурупій і звідки його забрали в НКВД на Інститутську. Є колишнє приміщення ВУФКУ, де працювали майже всі київські футуристи. Пора відзначити перебування футуристів у столиці хоча б меморіальною дошкою. Адже є всі ми, хто любить короля футуропрерій, і кожен може багато зробити для його пам’яті.


Найбільше щастя – нам залишилися твори Шкурупія, що їх ми можемо читати, перечитувати, декламувати, вивчати, екранізувати, інсценізувати, насолоджуватися і просто любити.


Найкращі публікації з блогів відтепер у твоєму месенджері! Підписуйся на UAINFO у Telegram: https://t.me/uainfo_org

Источник: Все новости от

Читайте еще

Популярные новости

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

Наши опросы
Как вы попали на наш сайт?







Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте