Блог Пономарева: вегетаріанець чи вегетарієць?

31 июля 2019 г., 17:36:00   1273   0

Українська мова


Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює як правильно казати: вегетаріанець чи вегетарієць.


Запитання від читача Тимофія. Одна співачка в пісні "Тримай" співає: "І крила так важко розправити пташці". Чи не мала б вона вимовляти птасьці?


Саме птасьці й потрібно вимовляти. За нормами української ортоепії шиплячий звук перед наступним свистячим уподібнюється свистячому. Отже птасьці.


Руслана хоче знати, як правильно казати: вегетаріанець чи вегетарієць? І, відповідно, вегетаріанський чи вегетарійський?


Теоретично, основними мали б бути форми вегетарієць – вегетарійський, бо зводяться до латинського vegetarius – рослинний (як венецієць – венеційський). Але в словниках поки що є тільки вегетаріанець – вегетаріанський. Форму без иншомовного наростка -ан варто починати пропагувати.


Читайте також: Чому безграмотність стає нормою?


Юрій Харченко цікавиться, як правильно називати фізичне явище Faraday rotation – обертання Фарадея чи фарадеєвське обертання?


З погляду українського словотвору, потрібно вживати: фарадєве або фарадеївське обертання. А ще – обертання Фарадея.


Читачку Дарію цікавить, як правильно – бальзам / крем для губів чи для губ?


Іменники губа й легеня в родовому відмінку множини мають подвійні форми: губ і губів, легень і легенів. Мені більше до вподоби варіянти губів і легенів.


Чи можна після слова відсоток не застосовувати слово від, наприклад 50 відсотків посадового окладу? Чи правильно 50 відсотків від посадового окладу?


Є випадки, коли уникнути слова від не можна. То ліпше скрізь застосовувати прийменник від.


Читайте також: Як закон про мову вплине на бізнес


Віктор Крупський із міста Кропивницького повідомляє: я завжди вважав, що слово вірменин не має варіянта вірмен у називному відмінку однини, поки не дізнався з 11-томного "Словника української мови", що, виявляється, ніякого вірменина немає, і в називному відмінку однини – вірмен.


Відсутність слова вірменин у цьому словнику – непорозуміння. В инших лексикографічних працях є і вірменин і, на жаль, вірмен. Проте основним потрібно вважати вірменин. У відмінюванні й словозміні суфікс -ин випадає: вірменин, вірменка. У множині – вірмени, родовий відмінок – вірмен. Порівняймо: татарин – татарка, у множині татари, родовий відмінок – татар.


Читачка Тетяна хоче знати, як правильно: відкрити холодильник чи відчинити холодильник?


Холодильник потрібно відчиняти.


Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Источник: Все новости от

Читайте еще

Популярные новости

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

Наши опросы
Как вы попали на наш сайт?







Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте